توصیه های یک پژوهشگر به معلمان کشورش ،برای بهبود وضعیت تدریس

اول: 
 باید خودتان به بازاندیشی عمل تدریس تان بپردازید 

دوم :
با همتای خودتان گفتگوی حرفه‌ای انجام بدهید در این گفتگوها ایده‌های ناب شکل می‌گیرد. 

سوم :
اینکه در کلاستان رو به روی همکاران بازکنید. 

چهارم:
آینه‌ای را به کلاس ببرید که همان "دوست" شماست ، تا ببیند شما چه‌کار می‌کنید؟ 
ممکن است اولش سخت باشد ولی به مرور این آینه (  دوست) محاسن و معایب شما را روبرو خواهد گفت نه اینکه مثل شانه پشت سر رفته و موبه‌مو گوید.
دکتر بختیاری
تعریف پژوهش:

 .برای تقسیم کار :
و تعیین نقش هر یک از اعضای گروه ، 
چه مسولیتهایی را باید تدارک دید؟

به طوری که همه اعضای گروه در این کار تیمی نقش موثری داشته باشند.

حال که اعضا را مشخص کردیم ، می خواهیم به کار تیمی و تحقیق و پژوهش و برنامه ریزی بپردازیم .
در چه زمانی؟؟؟
چه موقع باید دور هم جمع شویم؟
کجا جمع شویم؟
چه پیشنهادی دارید که نسبت به وقت کلاس و زندگی شخصی افراد تیم ایجاد مزاحمت نکرده باشیم.




اجرای تدریس و مراحل آن :

تدریس توسط یکی از اعضای داوطلب گروه به مرحله اجرا در می آید و دیگران به مشاهده و گردآوری اطلاعات در باره آن می پردازند .

در این جلسه ممكن است برخی از اولیاء ، دیگرمعلمان علاقمند و سایر صاحب نظران  نیز حضور داشته باشند .

هدف :
مشاهده، جمع‌آوری اطلاعات در خصوص اثر بخشی دروس و نه ارزشیابی معلمان می‌باشد .

در تدریس اول یک نفر طرح درس را اجرا می کند. 

یک نفر کار فیلمبرداری( فیلمبرداری باید در یک کادر بسته و بدون ویرایش باشد و می تواند بایک گوشی موبایل هم صورت گیرد)

بقیه همکاران بدون هیچ دخالتی ، جریان درس ، عکس العمل شاکردان و ... را بادقت تمام زیر نظر دارند . و نقاط ضعف و قوت را یادداشت می کنند.

ملزومات انجام صحیح درس پژوهی:

آمادگی:
ایجاد آمادگی، اولین مرحله در مطرح كردن موضوع درس‌پژوهی است. 

معلمان مشتاق و متعهد
گروههای درس‌پژوهی اگر اعضای آن به اجبار مشاركت كنند به موفقیت نمی‌رسند. معلمان بایستی مشتاق صحبت كردن درباره عقاید و روشهایشان بوده و علاقه‌مند به همكاری با یكدیگر باشند. از دانش‌آموزان یاد بگیرند، روش تدریسشان را تغییر دهند، ایده‌های جدید را امتحان كنند. نیازی به اعتقاد و باور حقیقی معلمان در ابتدا نمی‌باشد، اما چنانچه درس‌پژوهی را به عنوان كار اجباری بجای داوطلبانه انجام دهند، احتمالا تلاشها به یك برنامه مؤثر و پایدار منتهی نمی‌شود

زمان برای درس پژوهی:
درس‌پژوهی نیاز به تعیین زمان برای برنامه‌ریزی، مشاهده و بحث در باره طرح درسهای پژوهشی معلمان دارد. بهترین راهبرد برای پیش بینی زمان ،قبل یا بعد از مدرسه، یا تعطیلات آخر هفته می‌باشد البته این امر به اولویت‌های معلمان و خط مشی‌ها و روشهای مدرسه یا منطقه نیز بستگی دارد. 

حمایت مدیر:
بدون مدیری كه درس‌پژوهی را درك می‌كند و برای آن ارزش قائل باشد، پیگیری آن، بسیار دشوار می‌باشد. مدیران باید با تمام امكانات و منابع ، حمایت لازم را از گروهها در زمان برخورد با مشكلات درس‌پژوهی معمول دارند. 

برنامه عمل:
برای گنجاندن  و پیش بینی اجزای لازم مانند معلمان، زمان و حمایت از مدیران، گروه درس‌پژوهی باید یك برنامه عمل بوجود آورد.
ارائه یك برنامه كاملاً حساب شده به متقاعد كردن افرادی كمك می‌كند كه نسبت به قابل قبول بودن سرمایه‌گذاری زمان و بودجه در این رویكرد (كه به پیشرفت و توسعه حرفه‌ای بیانجامد)شك می‌كنند


جو همكاری گروهی در مدرسه:
ایجاد محیطی كه یادگیری معلم و یادگیری دانش‌آموز را بهتر كند، به حمایت از درس‌پژوهی كمك می‌كند. فضای بسته می تواند روند درس پژوهی را برای معلمان سخت و مشكل کند . احساس ایمنی، و احترام به معلمان كمك می‌كند تا از یكدیگر سؤال بپرسند، ایده‌هایشان را توضیح دهند، ریسك‌های عقلانی كنند و در تعامل و بازخورد با یکدیگر باشند. معلمان نمی‌توانند بدون جو همكاری مشاركت فعالی در درس‌پژوهی و فعالیت‌های مرتبط داشته باشند. 


مشاركت گستردة مدرسه‌ای:
درس‌پژوهی وقتی قوی‌تر است كه معلمان مدرسه مشاركتی گسترده داشته باشند. زیرا به یادگیری معلمان از طریق همكاری گروه‌ها بدست می آید .


سرانجام : مرحله بازتاب و مبادله یافته ها

مرحله نهایی فرایند درس‌پژوهی ایجاد گزارشی درمورد طرح تحقیق درس می‌باشد. 

گروه به بازتاب بر روی درس و عملكرد درس‌پژوهی می‌پردازد . 

سپس هر یک از اعضای گروه آموخته های خود از پژوهش را مطرح و به این ترتیب در مسیر هم افزایی شغلی قرار می گیرند .

 سرانجام با تهیه و انتشار یك گزارش، معلمان كار خود را مستندسازی كرده و به مبادله دانش حرفه‌ای و شغلی خود می‌پردازند.
--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

برچسب ها: برچسب ها: درس پژوهی چیست؟، طراحی برنامه درس پژوهی:، ملزومات انجام صحیح درس پژوهی:، تعریف پژوهش:،

تاریخ : 21 آبان 94 | 11:03 ب.ظ | نویسنده : Nahid Rezai | نظرات
پاور پوینت خوراکی ها درس دوم پایه سوم ابتدایی
تمامی سوالات و جواب علوم پایه سوم تمامی درس ها
آزمون عملکرد ی ساعت پایه سوم
راهکارهای تقویت انشا نویسی در دانش آموزان ،انواع مشکلات انشا و جمله نویسی
نکاتی بسیار مهم برای معلمان کلاس اول که فارسی تدریس می کنند.
سوالات درس به درس مطالعات اجتماعی درس 1تا 15 پایه سوم ابتدایی 97-96
سوالات علوم پایه سوم ابتدایی 97-96
سوالات هدیه آسمانی پایه سوم ابتدایی 95 درس 1تا 7 فضیلت و اهمیت آیه الکرسی
ابزارهای ارزشیابی توصیفی
گام به گام مراحل ویژه برای پدر و مادرانی که فرزند ناسازگار دارند.
پدرو مادر گرامی اگر فرزند پسر داری حتما این متن رو مطالعه کنید .
پوشه کار اهمیت و ضرورت محتوا پوشه کار
چگونه مهارت‌های اجتماعی را به کودکان آموزش دهیم؟
اهداف کلی قرآن پایه دوم ایتدایی-برنامه سالانه ی آموزگاران ابتدایی
قوانین مهم کلاس
مدیریت وب لاگ
مراحل نوشتن طرح درس روزانه
مراحل تدریس کامل یک نشانه فارسی اول
فایل کامل کتاب هدیه ،فناوری ،مطالعات اجتماعی،تفکر و پژوهش پایه ششم سال 97-96
فایل کامل کتاب درسی فارسی خوانداری ،نوشتاری، قرآن،ریاضی، علوم پایه ششم سال 97-96
فایل کامل کتاب علوم قرآن هدیه های آسمان و مطالعات اجتماعی پایه سوم ابتدایی 97-96
فایل کتاب فارسی خوانداری و نوشتاری ریاضی درسی سوم ابتدایی سال 96-97
فایل کتاب درسی علوم تجربی و هدیه های آسمان کلاس دوم ابتدایی 97-96
فایل کامل کتاب درسی فارسی خوانداری و نوشتاری و ریاضی و قرآن دوم ابتدایی 97-96
فایل کامل کتاب علوم و قران کلاس اول ابتدایی سال 97-96
نمون برگ های پوشه ی کار دانش آموزان
نمون برگ شرح حال دانش آموز،نمون برگ فهرست محتوابا لیست فعالیت ،برگه ی پوشه فردی دانش آموز
نمون برگ ارزیابی والدین از پوشه کار،نمون برگ شرح حال،نمون برگ خود ارزیابی ،همسال سنجی،واقعه نگاری
فایل کتاب فارسی خوانداری و نوشتاری ریاضی درسی اول ابتدایی سال 96-97
برنامه سالانه آموزگاران ابتدایی
سایت ماه اسکین طراح قالب وبلاگ رایگان با امکانات عالی
لطفا از دیگر مطالب نیز دیدن فرمایید
.: Weblog Themes By M a h S k i n:.