تبلیغات
پایه اول تا ششم ابتدایی2- رضایی

پایه اول تا ششم ابتدایی2- رضایی
مطالب مهم آموزشی و تربیتی و نمونه سوالات مقطع ابتدایی ،مطالب ارزشیابی توصیفی برای معلمان گرامی 
قالب وبلاگ
نویسندگان
ابر برچسب ها
جملات تشویقی و توصیفی برای بازخورد دانش آموزان اول تا ششم ابتدای روشهای درمانی مشکلات املا نویسی تمام سوالهای متن مطالعات ششم ابتدایی همراه با پاسخ روش آموزش جمع شانه ای در کلاس اول و دوم ابتدایی راههای درگیر كردن دانش آموزان در فرایند تدریس چگونگی یادداشت برداری و گزارش نویسی در دفتر کارنما علوم درس گیاهان بکارید و ببینید سوم علل مشکلات املایی در دانش آموزان شیوه نامه ی درس پژوهی 97-96 فارسی ششم طبقه بندی آموزش نماز چه وقت نماز بخوانیم؟ چند راهکار برای تقویت املایی دانش آموزان ضعیف آموزش پایه همزه در درس قرآن سوم و فارسی دوم ابتدایی با زبان ساده انواع آینه و کاربردهای آن لباس نمازگزار تصاویر انواع ریشه های گیاهان انواع پروژه های نمایش علمی: نقش والدین در جشنواره جابر بن حیان: اصول دین و فروع دین نمایش توضیحات مختصری درباره _طرح_جابربن_حیان *چگونه نماز بخوانیم؟ تمامی سوال و جواب متن درسی علوم دوم ابتدایی تمرین هایی برای تقویت انگشتان و هماهنگی چشم و دست بروشور آموزش نماز تحقیق علمی سوال و جواب سوالات کل درس اجتماعی پایه ششم وسایل لازم برای شرکت در نمایشگاه جابربن حیان نمونه سوالات مسابقه احکام دوره ابتدایی 50نمونه سوال دفتر کارنما پروژه علمی علوم دوم سوال و جواب درس 5 پیام رمز را پیدا کن علوم درس 9تا 14 تمامی سوالات و جوابهای متن درس پایه سوم ابتدایی احکام دین را چگونه و از کجا یاد بگیریم؟ نور و مشاهده ی اجسام - درس 7 دستور زبان فارسی دبستان انواع مشکلات املا آزمایش انواع ریشه ها ی گیاهان کلمات هم خانواده درس فارسی – بنویسیم فارسی سوم کلمات هم خانواده برای تهیه آزمون عملکردی باید به چه مواردی توجه کرد. آشنایی با صفت در فارسی دبستان طهارت‏ چه چیزهایی پاک است؟ دانش آموزانی كه در بند نویسی مشكل دارند چه باید كرد؟ طرح درس سالانه ریاضی پایه ششم روانشناسی دیکته نویسی برای همکاران و اولیا-مشق نوشتن اهداف تکلیف طرح کرامت پایه چهارم

تحقیق در باره ی آب و انواع آب تصفیه آب چه عواملی باعث آلودگی آبها می شود .
قابل توجه دانش آموزان پایه سوم ابتدایی درس 6 علوم برای جمع آوری اطلاعات بیشتر در باره ی این درس به ادامه مطلب مراجعه کنید.مقاله ی تحقیقی در باره ی آب 

مقدمه

آب مهمترین و فعال ترین ماده روی زمین است .

آب منشاء حیات است و زندگی بدون آب ممکن نیست . آ ب در ساختمان بدن هر موجوده زنده وجود دارد . 65 درصد از بدن انسان و70 درصد از سطح کره ی زمین از آب تشکیل شده است .

در واقع آب در همه جا هست . در هوا به صورت بخار آب در روی زمین به صورتهایی مثل دریا رودخانه و برکه  و در زیر زمین به صورت آبهای زیر زمینی .
آب در روی زمین سه اثر دارد .
1- آب وضع هوای زمین را کنترل می کند . اگر آب نبود تغییرات دمای شب و روز زیاد می شد .

2- آب عامل فرسایش زمین است و می تواند مواد مختلف را تخریب کرده حمل کند و در جای دیگر رسوب دهد و باعث حاصل خیزی خاک شود

3-وجود آب برای زندگی ضروری است هرجا که آب بیشتر باشد جمعیت هم بیشتراست .به طور کلی آب آبادانی است . 

آب به طور مداوم در هوا و خشکی در حال حرکت است . یعنی انرژی تابشی خورشید آب دریا را بخار می کند . بخار آب در آسمان به ابر تبدیل می شود . و سپس به صورت باران و برف به زمین بر می گردد .

آب گل آلود  کثیف است . این آب مناسب آشامیدن نیست وباعث بیماری ما می شود .


قبل ازهر چیز باید بدانیم آلودگی چیست؟

آیا شما می دانید آلودگی چیست؟

آیا می دانید محیط زندگی چگونه آلوده می شود؟

 آیا می دانید آبهای جاری چگونه آلوده می شوند؟

این ها سوالاتی هستند که در طی این تحقیق به جواب آن ها می رسیم . باید بگویم اگر انسان مواد اضافی و به درد نخور را وارد محیط زندگی خود کند باعث آلودگی می شود . هوا ، آب ، خاک از مهمترین موادی هستند که در معرض آلودگی قرار دارند . البته الودگی آب نسبت به آلودگی هوا دوام بیشتری دارد و دیر تر از بین می رود .زیرا سرعت حرکت و جابه جایی آب زیاد نیست .  

در طبیعت هیچ آبی صد درصد خالص نیست بلکه مواد مختلفی در آن حل شده است . به آبهایی که برای خوردن ، کشاورزی و صنعت مناسب هستند معمولا آب شیرین می گویند . آب دریا شور است وبرای کشاورزی مناسب نیست .

در آبهای شیرین کمتر از 100 میلی متر مواد محلول وجود دارد .

باید بدانیم که آب خالص (یا آب مقطر) برای آشامیدن مناسب نیست زیرا سبب خارج شدن مواد معدنی از بدن شده و باعث مرگ می شود .

آبهای جاری به دو روش آلوده می شوند :

1- طبیعی

2- به وسیله انسانها

1-  طبیعی :
گاهی اوقات تغییراتی به طور طبیعی در آب ها صورت می گیرد که طبیعی است مانند گل آلود شدن آبها در اثر سیل  به این تغییرات آلودگی طبیعی گفته می شود که به مرور زمان از بین می رود و آب صاف می شود.                                                                        

2-  به وسیله انسان :
بیشتر آلودگی ها در اثر فاضلاب هایی که بدست انسان وارد آبهای جاری می شوند .
فاضلاب ها در واقع مواد پس مانده و غیر قابل استفاده و دور ریختنی هستند که به وسیله انسان وارد طبیعت می شوند . که بیشتر این مواد در طبیعت باقی می مانند و باعث مسمومیت و بیماری انسانها شده و یا باعث از بین رفتن حیوانات ، گیاهان و موجودات ریز درون آب می شوند.

 علاوه بر ماهی ها موجودات ریز زیادی در آب هستند با از بین رفتن این موجودات چرخه ی زندگی در آب و به طبع آن در خشکی ازبین می رود .

فاضلاب ها را به سه دسته تقسیم می کنند :

1-  فاضلاب های شهری و خانگی
2-  فاضلاب های صنعتی
3-  فاضلاب های کشاورزی
 1-  فاضلاب های شهری :
این مواد به وسیله مردم شهر وارد جوی های آب می شود .

مثل :فضولات انسانی ، اب کثیف ناشی از شستوشوی ظروف ، لباسها وپاک کننده های قوی.

در اغلب این فاضلاب ها میکروب های زیادی وجود دارد که باعث بیماری می شود .

این فاضلاب ها اغلب توسط  جوی های رو باز در سطح شهر روان هستند و توسط همین جوی ها به خارج از شهر هدایت می شوند .

متاسفانه در بیشتر شهر ها این فاضلابها را به درون آبهای جاری مثل رودها و رودخانه ها می ریزند و با این کار آب رابه شدت آلوده می کنند.

در ایجا برای شما مثالی از کشور ژاپن را می زنم :

در سال 1950 مردمی که در اطراف خلیج میناماتا در ژاپن زندگی

می کردنند به طور ناگهانی بیمار شدند و عده زیادی از آنان مردنند  . تحقیقات دانشمندان نشان داد که این بیماری به دلیل ریخته شدن فاضلابها به درون رودخانه ها بود .

بدن ماهی ها سم موجود در فاضلاب را جذب کرده بود و ماهی گیران و خانواده های آنها با خوردن این ماهی ها بیمار شده بودند .

2-  فاضلاب های صنعتی :

این فاضلابها شامل ترکیبات فلزات و مواد شیمیایی و رنگی هستند که  اغلب توسط کارخانه ها وارد جریان آب می شوند این کارخانه ها  دارای دستگاه تصفیه فاضلاب نیستند و فاضلاب ها را به طور مستقیم به درون آب می ریزند .
در اینجا دو مثال  را مطرح می کنم .

مثال اول : آب داغی را که از نیروگاه ها و کارخانه ها به درون آبهای جاری می ریزند باعث کم شدن اکسیژن آب شده و همین امر آب را غیر قابل مصرف می کند . در نتیجه ماهی ا و موجوداتی که درون آب ها هستند از بین می روند .

مثال دوم : یکی دیگر از مواد ی که آب را آلوده می کند نفت است .

نفت مهمترین عامل آلوده کننده آبهاست . وقتی نفت وارد آبها می شود بر روی آب باقی می ماند و باعث الوده شدن آبها شده و اکسیژن نمی تواند  وارد آب شود و به همین دلیل موجودات داخل آب می میرند .

البته بیشتر پرندگانی که بر وی سطح آب شنا می کنند به همین طریق از بین می روند . زیرا نفت به بالها و بدن این پرندگان می چسبد و پاک نمی شود .

 3- فاضلاب های کشاورزی :
به باقی مانده ی کودهای طبیعی و شیمیایی که برای از بین بردن حشرات و آفات به کار می روند فاضلابهای کشاورزی گفته می شوند. این آفات به وسلیه باد و باران از سطح زمین و درختان جدا شده و وارد آبهای جاری می شوند .

یک نمونه از سم های تهیه شده توسط انسان سم هایی است که برای از بین بردن حشرات خانگی به کار می رود . این سمها هم باعث آلودگی محیط شده و بر روی بدن انسان هم اثر می گذارند .

یکی از سم هایی که حدودا بیست سال در آب باقی می ماند و از بین نمی رود ?. این سم باعث از بین رفتن جانوران درون آب شده و انسان را بیمار می کند .

نکته مهم این است  که درهنگام استفاده ازاین  مواد باید از وسایل ایمنی استفاده کنیم تا مسموم نشویم . وسایل ایمنی که میتوانیم استفاده کنیم اغلب به صورت کاملا بهداشتی در بازار موجود است . مثل : کلاه ،ماسک ،دستکش و ...قنات، تشکیل شده از یک دهانه که روباز است و یک مجرای تونل مانند زیرزمینی و چندین چاه عمودی که مجرا یا کوره زیر زمینی را در فواصل مشخص با سطح زمین مرتبط می‌سازد.


چاه‌ها که به آنها در موقع حفر، میله هم گفته می‌شود، علاوه بر مجاری انتقال مواد حفاری شده به خارج، عمل تهویه کانال زیرزمینی را نیز انجام می‌دهد و راه ارتباطی برای لای‌روبی، تعمیر و بازدید از داخل قنات نیز به شمار می‌رود.

آغاز قنات، همان دهانه قنات است که مظهر قنات نامیده می‌شود. مظهر قنات جایی است که آب از دل قنات بیرون می‌آید و ظاهر می‌شود و می‌تواند برای آبیاری و دیگر مصارف مورد استفاده قرار بگیرد.

قسمت انتهایی قنات، پیشکار قنات نامیده می‌شود که در آخرین قسمت آن، مادر چاه قنات قرار دارد. قسمت‌هایی از قنات که با حفر آنها هنوز آب بیرون نمی‌آید «خشکه کار» و قسمتی که آبدار است (قسمت انتهایی) قسمت »آبده قنات» نامیده می‌شود.

طول یک رشته قنات که در میزان آبدهی آن نیز موثر است، نسبت به شرایط طبیعی متفاوت است. این شرایط بستگی به شیب زمین و عمق مادر چاه دارد. از طرف دیگر هرچه سطح آب زیرزمینی پایین‌تر باشد، عمق مادر چاه بیشتر می‌شود.

مهمترین عاملی که طول قنات را مشخص می‌کند، شیب زمین است. هرچه شیب زمین کمتر باشد طول قنات بیشتر و هرچه شیب بیشتر باشد طول قنات کمتر خواهد بود.در زمین‌های هموار و نواحی که آب زیرزمینی شیب کافی ندارد و نیز زمین‌های خیلی سست و ماسه‌ای امکان حفر قنات نیست. آب قنات، به طور دائم جریان دارد و قابل کنترل نیست.

مزایای حفر قنات:

سیستم استخراج در قنات طوری است که آب بدون کمک و صرف هزینه فقط با استفاده از نیروی ثقل از زمین خارج می‌شود
آب قنات در مقابل آبی که از چاه استخراج می‌شود، ارزانتر تمام می‌شود
آب قنات دائمی است و در مواقع اضطراری کشت و احتیاج زراعت در مواقع حساس به آب، قطع نمی‌شود
منابع آب زیر زمینی توسط قنات دیر تمام می‌شود و استفاده طولانی دارد.
       


دانستیم که  آبهای جاری از سه راه آلوده می شوند :
1-فاضلاب های شهری

2- فاضلاب های صنعتی 

3- فاضلاب های کشاورزی

حالا یک سوال از شما:  چگونه می توانیم از آلوده شدن آب های جاری جلوگیری کنیم ؟
بله از سه راه :

1-  فاضلاب ها را تصفیه کنیم .

2-  نگذاریم فاضلاب ها وارد آب های جاری شوند .

3-  به مردم و خصوصا کشاورزان آموزش های لازم را بدهیم .

آلودگی آب 

      آلودگی آب مشکل بزرگی است. به طوری که نتایج پژوهش پیرامون آن از صدها بلکه هزاران مقاله ، مجله و کتاب تجاوز می‌کند.
 
      بنظر شما چه کسانی مشکل آلودگی آب را بوجود می‌آورند؟

      چه کسانی بهای تمیز کردن آب را خواهند پرداخت؟

تاریخچه

*      در نوامبر سال 1986 بر اثر ریزش موادی شامل جیوه و انواع مواد آلی سمی مانند آفت کشها در رودخانه راین ، تمام آبزیان از شهر بال سوئس تا ساحل هلند کشته شدند. در سالهای اخیر با غرق شدن تانکرهای بزرگ نفتی اقیانون پیما یا به گل نشستن آنها آسیبهایی به حیات دریایی وارد آمد.

     در سال 1983 بر اثر 11000 واقعه آلوده کننده در حدود 120 میلیون لیتر مواد آلوده کننده در آبهای ایالات متحده تخلیه شده است.
 
تعریف آلودگی آب

سال 1969 برای آلودگی آب تعریفی ارائه داد: آلودگی آب عبارت است از افزایش مقدرا هر معرف اعم از شیمیایی ، فیزیکی یا بیولوژیکی که موجب تغییر خواص و نقش اساسی آن در مصارف ویژه‌اش شود.

آب یکی از مهمترین و بنیادی‌ترین عامل حیات موجودات زنده است از این نظر جلوگیری از آلودگی آب نیز به همان نسبت مهم و مورد توجه می‌باشد عوامل آلوده کننده آب بسیار گوناگون‌اند و می‌توانند هم منابع آبهای زیرزمینی و هم آبهای سطحی را آلوده کنند

عوامل آلوده کننده آبهای سطحی:
 - آلوده کننده‌های صنعتی:
بسیاری از ضایعات صنعتی به آبزیان زیانهای جدی می‌رسانند. این ضایعات برای خنثی شدن مقدار زیادی از اکسیژن محلول در آب را به مصرف رسانیده و موجب کاهش اکسیژن مورد نیاز برای آبزیان می‌شود و تهدید به مرگ می‌کنند. از طرف دیگر بسیاری از خود این ضایعات سمی بوده و موجب مسمومیت آبزیان می‌شوند مانند فلزات سنگین ، جیوه ، سرب ، مس و غیره.
وارد شدن ترکیبات فسفردار و نیتروژن‌دار در آب موجب رشد جلبک‌هائی می‌شود که ضمن ایجاد بو و مزه غیر طبیعی آب ، اکسیژن آب را مصرف کرده و باعث کاهش میزان آن و بروز صدمات و تلفات آبزیان می‌شود.


-  فاضلاب خانگی :

کلیه پاک کننده‌ها که وارد آبهای سطحی می‌شوند ترکیباتی را در آبها وارد می‌کنند که اگر خنثی نشوند و یا توسط میکرو اورگانیسم‌ها تجزیه و تخریب نشوند بصورت سمی مهلک زیان بسیاری برای آبزیان ببار می‌آورند.

-  حشره کشها ، سموم دفع آفات نباتی و کودهای شیمیایی:

که از ضروریات توسعه کشاورزی است نا خواسته موجب آلودگی آبهای سطحی می‌شوند. مانند ددت DDT را نام برد.

 دید کلی

آب رودخانه‌ها را نیز نمی‌توان نظیر آب سدهای مخزنی یا دریاچه‌ها مستقیما برای مصرف عموم بکار برد. در این مقاله به بررسی روشهای صحیحی قابل شرب کردن چنین آبهایی نیز می‌پردازیم. برای استفاده از هر آب سطحی لازم است قبل از برداشت ، مطالعه دقیقی در مواقع مختالف سال روی آن انجام گیرد. ترکیب آب بویژه از لحاظ تیرگی ، قدرت رسوبگذاری و درجه هیدروتیمتری ، PH ، مقدار ماده آلی و مقدار اشریشیاکولی باید بدقت مورد بررسی قرار گیرد.

این مطالعات باید روی ریزابه‌های بالا دست که رودخانه ، سد یا دریاچه از آن تغذیه می‌کنند، نیز انجام شود. مطالعه باید حداقل در یک دوره اقلیمی کامل و همچنین برای سالهای زیاد انجام شود. این مشاهدات برای تعیین صحیح روش تصفیه‌ای که باید انجام شود، لازم است. در آخر ، این مطالعات باید با بررسی دبی‌ها ، ارتفاعهای حداکثر آب رودخانه در مواقع طغیان ، طبیعت مناطق بهره برداری صنعتی بالا دست و خطر آلودگی از پسابهای صنعتی در داخل رودخانه و غیره تکمیل شود. آلودگی‌های آبادی‌ها و صنایع ساحلی با فاصله 10 کیلومتری بالا دست آبگیر مورد بررسی قرار خواهد گرفت. مسائلی که در زلال کردن آبها مطرح می‌شود، در این مقاله بررسی می‌شوند.

ترکیب فیزیکی آب خام

ترکیب فیزیکی آب بر حسب جنس زمین‌هایی که از آنها عبور می‌کند و فصلهای سال ، متغیر است. املاح آبی که از مناطق گرانیتی یا شیستی سرچشمه می‌گیرد، از املاح آبی که از مناطق سنگ آهک عبور می‌کند، کمتر است. طغیان ، موجب افزایش تیرگی آب می‌شود. گاهی پلانکتون‌ها وارد آْب می‌شوند و ترکیب آن را کاملا تغییر می‌دهند. اجسام موجود در آب را می‌توان به‌صورت زیر طبقه‌بندی کرد:

    * اجسام محلول

    * اجسام کلوئیدی

    * اجسام معلق
روش های سنتی تصفیه آب

1 – جوشاندن
از سالها پیش ، جوشاندن روشی برای ضدعفونی کردن و از بین بردن میکروارگانیزم های آب بوده است. جوشاندن اگر به مدت کافی باشد ، می تواند بسیاری از باکتری ها را از بین ببرد ، اما نه همه آنها را ! بسیاری از باکتری ها در اولین لحظات کشته می شوند اما برای کشته شدن بقیه نیاز به زمان بیشتری هست.
اشکالات روش جوشاندن آب برای ضدعفونی کردن آن:

» برای جوشاندن اندکی آب ، به مقدار زیادی سوخت و انرژی و همچنین تجهیزات نیاز است.

» آب بلافاصله پس از جوشاندن قابل استفاده نیست و نیاز به سرد شدن دارد

» در حین جوشاندن و همچنین سرد شدن آب ، مقداری از آب تبخیر شده و هدر می رود.

» آلاینده ها و ذرات محلول در آب ، با جوشاندن نه تنها از بین نمی روند بلکه با این روش آب تغلیظ هم می شود. لذا این روش فقط برای ضدعفونی کردن مناسب است نه تصفیه کامل آب و حذف آلاینده هایی نظیر نیترات و سرب.

» جوشاندن آلاینده های شیمیایی نظیر کلر را از بین نمی برد بلکه با وجود کلر در آب جوش ، آب طعم ماندگی و کهنگی نیز به خود می گیرد


هدف تصفیه

در تصفیه یک آب خام ، دو هدف دنبال می‌شود:
 
    * زلال کردن آب

    * خالص کردن آب از باکتری و آلوده کننده‌های ریز

      در عمل زلال کردن ، سعی بر این است که ذرات کلوئیدی و معلق از اّن حذف شود. برای این کار ، آب خاک پس از تصفیه مناسب از یک توده صاف کننده عبور داده می‌شود. به منظور خالص کردن آب از لحاظ باکتریولوژی ، آب بوسیله اکسید کننده هایی نظیر کلر و اوزون به کمک دستگاههایی ، سترون می‌شود. در آخر ، برای حذف آلوده کننده‌های ریز که در گروه اجسام محلول قرار می‌گیرند، تصفیه ای به نام تلطیف یا گوارا کردن انجام می‌شود. در نتیجه ، تصفیه ، شامل مراحل زیر است:

    * زلال کردن

    * سترون کردن

    * تلطیف یا گوارا کردن در آخر

مشکلات نگهداری بعضی ذرات: انعقاد ، هماوری

پس از عبور آب از توده شنی ، مواد معلق آن براحتی متوقف می‌شوند. اما در مورد ذرات کلوئیدی چنین نیست. با این حال ، اگر آبی که با ضخامت معین در بالای توده شنی پخش شده است، با سرعت کم از شن عبور کند، تحت تاثیر دیاستازهایی که میکروارگانیسم‌ها تشریح می‌کنند، یک انعقاد زیستی در سطح شن انجام می‌شود و به این ترتیب ، ذرات کلوئیدی با جذب سطحی متوقف می‌شوند.


این پدیده با تشکیل پوسته ای به نام غشای زیستی در اطراف دانه‌های شن مشخص می‌شود. ولی به محض اینکه سرعت عبور آب از میزان معینی تجاوز کند، عمل زیست شناختی به صفر می‌رسد و لازم است برای حذف مواد کلوئیدی ، آب ، تحت عملیات آماده‌سازی مقدماتی قرار گیرد. این عمیات ، شامل وارد کردن یک عامل شیمیایی به نام منعقد کننده در آب است.

در نتیجه آزاد کردن یونهای فلزی دارای بار الکتریکی مثبت ، حالت کلوئیدی از بین می‌رود. در حقیقت ، بار الکتریکی در حالت کلوئیدی منفی است. با وارد کردن منعقد کننده ، این بار خنثی و رسوب ته‌نشین شونده ای تشکیل می‌شود. این عمل ، تقریبا فوری انجام می‌شود و از علایم آن ، شکیل فولکولهای بسیار ریز است که ذرات کلوئیدی آزاد شده و اجسام معلق در آب را با عمل جذب سطحی در سطح خود جمع می‌کنند.

با انعقاد ، رنگ آب که ناشی از مواد آلی ، محلولی کلوئیدی است و همچنینی تعداد زیادی از آلوده کننده‌ها از بین می‌روند. اتصال این فولیکول‌ها به یکدیگر و تشکیل تلهای بزرگتری که به علت حجم و چگالی خود به‌سرعت سقوط می‌کنند، عملیات را کامل می‌کنند. به تلهای تشکیل شده ، فلوک گفته می‌شود. تشکیل فلوک برخلاف تشکیل فلکول‌ها به‌آرامی انجام می‌شود و حدود 20 تا 40 دقیقه طول می‌کشد. این عمل ، هماوردی نامیده می‌شود.

مشکلات ویژه ناشی از پلانکتونها

آبهای سطحی ، محل مناسبی برای انواع ارگانیسم‌های شناور و بسیار کوچکی است که پلانکتون نامیده می‌شوند. نمایندگان انواع گروههای جانوری و گیاهی در آب سطحی دیده می‌شوند. گروههای جانوری عبارتند از: آنلیدها (کرمهای حلقوی) ، سخت پوستان ، نرم‌تنان ، لاروهای مختلف ، تخمها و غیره (پلانکتون‌های جانوری). گروههای گیاهی ، عبارتند از: جلبک‌ها ، دیاتومه‌ها و غیره (پلانکتون‌های گیاهی).

اگر بعضی شرایط محیطی (بویژه دما) در یک جا جمع شود، پلانکتون‌های زیاد تولید می‌شوند که یک یا چند گونه آنها غالبند و با تکثیر ناگهانی ، مشکلات جدی و زیادی در تاسیسات تصفیه بوجود می‌آورند.

دیاتومه‌ها ، بویژه به‌سرعت یک غشای ژلاتینی روی شن صافی ایجاد و عملا عبور آب را متوقف می‌کنند. با وسایل مکانیکی می‌توان تا حدی قسمت عمده ای از پلانکتون‌های گیاهی را حذف کرد. برای این کار ، می‌توان از توده صاف کننده که ذرات تشکیل دهنده آن ، درشت‌تر از ماسه ای است که در صافی‌ها بکار می‌رود (اولین صافی در تاسیسات تصفیه آهسته) و یا از اَلکلهای بسیاری ریزی کمک گرفت. این وسایل ، برای پلانکتون‌های جانوری کمتر موثرند.

وسایل شیمیایی که با توجه به ترکیب شیمیایی آب انتخاب می‌شوند، نتیجه بهتری ارائه می‌دهند. به این ترتیب است که پیش کلرزنی مربوط به تصفیه ذرات ریز ، موجب از بین بردن کامل پلانکتون می‌شود و نابودی جلبکهایی که در حوضچه‌های روباز ظاهر می‌شوند، با استفاده از مس سولفاتی که به منعقد کننده افزوده می‌شود امکانپذیر است. در هر حال ، دخالت آزمایشگاه برای بررسی این مساله ضروری است.


مشکلات ناشی از آلوده کننده کوچک

آلوده کننده‌های کوچک ، اجسامی هستند که متاسفانه حضور آنها به حالت محلول در آبهای سطحی ، به‌علت ریختن زباله‌های فعالیتهای مختلف خانگی ، کشاورزی و صنعتی فراوان شده است. این زباله‌ها را جهان نو وارد چرخه طبیعی آبها کرده است و بعضی از آنها در دراز مدت برای انسان اثر سمی دارند.

از این آلوده کننده‌ها تمیز کننده ها ، فنل‌ها ، هیدروکربن ، زباله‌های صنایع شیمیایی و دارویی و تمام مشتقات آب کلردار ناشی از صنایع کلر ، حلالهای کلردار ، ساخت و استفاده از آفت کشها ، علف کشها ، ساخت مواد پلاستیکی ، روغن‌های جلا ، رنگها و غیره را می‌توان نام برد.

به‌علاوه ، گاهی ممکن است که سترون کردن با کلر ، موجب ایجاد مشتقات آلی کلردار شود. چنین مشتقاتی هنگامی ظاهر می‌شود که محل برداشت آب خام در رودخانه و در پایین‌دست ایستگاه تصفیه آبهای مستعمل که در آنجا عمل کلرزنی قبل از ریختن زباله‌ها صورت گرفته است، باشد.

طراح بهره بردار ، باید متوجه اهمیت آلوده کننده‌های کوچک باشند و تاسیسات لازم را برای مقابله با این اجسام ، در صورت مشاهده آنها ، در اختیار داشته باشند یا اگر احتمال ظهور این آلوده کننده‌های کوچک در آینده وجود دارد، باید زمینه‌های لازم را برای تصفیه تکمیلی پیش‌بینی کند.
 
مرز شمالی کشور پهناور ما را آب های دریای خزر و مرز جنوبی آن را آب های خلیج فارس تشکیل داده است. که هزاران سال پیش علاوه بر استفاده برای رفت و آمد و حمل و نقل دریایی از نعمت های فراوان خدادادی در آنها ، نظیر انواع و اقسام ماهیهای لذیذ و میگو و به ویژه خاویار معروف دریای خزر برای تغذیه استفاده می شود. اما متاسفانه هر دوی این آب ها به علل و عوامل مختلف آلوده شده اند و آلودگی آن نیز روز به روز افزایش پیدا می کند.


 دریای خزر :

شرایط زیست محیطی دریای خزر بسیار نا مطلوب است . چون این دریا بر عکس همه دریا ها که راهی به سوی آب های آزاد دارند ، بسته است . و چون با تمام وسعتش در محاصره خشکی قرار گرفته ، هر روز آلودگی بیشتری به آن اضافه می شود . این آلودگی ها ، تنوع زیادی دارند که از آلاینده های نفتی از چاه های فراوان نفت اطراف آن و غرق شدن کشتی نفت کش جمهوری اسلامی ایران (آذربایجان) در پاییز ???? گرفته تا سموم کشاورزی و فلزات سنگین و مواد شیمیایی پخش شده از صنایع از طریق رودخانه های اورال ، ولگا ، ارس و فاضلاب های بنادر و شهری اطراف این دریا که همگی فاقد تصفیه خانه هستند تشکیل یافته است.

بدیهی است که نشت آلودگی های هوا و باران های اسیدی نیز به آن افزوده می شود. آلودگی آب دریای خزر و صدمات وارده بر نظام زیستی آبزیان باعث شده که از تعدادماهیها و گیاهان آبزی کاسته شود . بستر دریای خزر که روزی پوشیده از گیاهان زیبای دریایی بوده ، امروزه درر بعضی از بخش ها خالی از هر گونه موجود زنده گیاهی یا جانوری می باشد.

لایه های آلودگی در کف دریا روی هم انباشته شده است و لجن نفتی را بر طبق بررسی هاییتشکیل داده است. و این مناطق را مناطق مرده می نامند چون خالی از زندگی است و گیاهان در آن رشد نمی کنند و جانوران می میرند. لجن های نفتی حتما گورستان بزگی از ماهیان و آبزیان شده است.خلیج فارس :

آب های خلیج فارس که با شروع حمل و نقل توسط کشت های نفتکش و آمد و شد روز افزون کشتی های باری موتوری ، آلودگی آن آغاز شد در جریان دو دهه اخیر به علل و حوادثی که متعاقبا به آن اشاره خواهد شد ، شدیدا آلوده شده و نظام زیستی آن آسیب دیده است.

خلیج فارس با داشتن پایانه ((ترمینال)) بزرگ نفت ،درصد حجم ترافیک نفتکش های جهان را به خود اختصاص داده است . تنگه هرمز حد فاصل دریای عمان و خلیج فارس هر سال شاهد عبورتا هزار نفتکش از این محل است . نشت  هزار تن در مقیاس متریک – مواد نفتی در اثر تراکم رفت و آمد نفتکشها ، این محل را به آ?وده ترین محیط زیست دریایی تبدیل کرده است .

به طور کلی درصد میزان آلودگی نفتی جهان به این منطقه اختصاص دارد که این مقدار در واقع  برابر میانگین مقداری است که برای این ناحیه در نظر گرفته شده است . منطقه دریایی خلیج فارس دارای حوزه نفت و گاز با حلقه چاه تولیدی می باشد . فوران مهم در شرایط غیر معمولی می تواند فاجعه آفرین باشد

دیگرآب ها:

آب رودخانه ها ، نهرها ، دریاچه ها ، منابع آبهای تحت الارضی و زیرزمینی دراثرعوامل گوناگون نظیر جریان آب فاضلابها ، کارخانه ها ، منازل با توجه به مصرف زیاد و روزافزون شوینده ها ، پاک کننده ها ، شامپوها و نظایر آن و همچنین مزارع کشاورزی ، سیفی کاری و باغات که از کود شیمیایی و سموم دفع آفات استفاده می شود و نیز مراکز دفن زباله به طور روزافزون آلوده شده و بدیهی است آبی را که ما می آشامیم به مقدار متفاوت آلودگیهایی بویژه شیمیایی به همراه دارد و تصفیه خانه ها هرگز قابلیت و امکان مقابله با تعداد زیادی مواد شیمیایی از این بابت و ترکیبات ناشی فعل و انفعالات شیمیایی آنها را ندارند و نخواهند داشت.
 
ما خود مسئول بدی کیفیت آب هستیم :

وقتی آب برای مصرف به اندازه کافی وجود ندارد ، به دلیل اینکه آب کثیف و آلوده شده است ، به بدی روش فاضلاب ها ، تاسیس کارخانه ها و شهر های صنعتی در محل های نا مناسب و روش های غلط آبیاری که از جمله عاملان آنه هستند باید توجه شود . در کشور سوئد که اغلب آب فراوان وجود دارد ، هم از جهت اینکه جمعیت این کشور نسبت به مساحتش کم است و از طرف دیگر بارش باران و رودخانه ها و نهرهای زیادی وجود دارد و در سالهای اخیر از بخش آلودگی ها به آب ها کاسته شده است.


 وضع آب در آینده:

زیاده روی و اسراف در مصرف آب از یک سو و اثرات خشکسالی ناشی از تغییرات آب و هوا به علت آلودگی هوا از سوی دیگر تهدیدی برای کمبود آب در آینده پیش بینی می شود . ولی کمبود آب به ویژه آب آشامیدنی تنها به عنوان دو مورد بستگی ندارد. بلکه آلودگی روز افزون آبهای آشامیدنی که همگی در آن سهمی داریم و مقصر هستیم ، خود ممکن است باعث کمبود شدید آب اشامیدنی سالم در آینده گردد که باید همگی ما ومسئولین ذی ربط به این خطر حیاتی توجه کنیم و جلوی آلودگیها را بگیریم . با توجه به این که موانع و مشکلات گوناگون در سر راه رسیدن به هدف وجود دارد.

منابع:

سایت آموزشی اطلاع رسانی هرس

سایت جهانی دانشنامه ویکی پدیا

سایت دانشنامه رشد

سایت آفتاب

کتاب راهنمای علوم                 دوره ابتدایی پایه اول ، سوم، پنجم  

کتاب آب در روی زمین             ترجمه علی رضا اسبقی

کتاب گوناگونی اب و هوا           ترجمه  علی رضا اسبقی

کتاب زمین در حال تغییر           ترجمه  محمود سالک

کتاب دریا و ساحل                   ترجمه فرزام سجودیبرچسب ها: تحقیق در باره ی آب و انواع آب تصفیه آب چه عواملی باعث آلودگی آبها می شود، قنات و آب های زیر زمینی،  
[ 4 آذر 95 ] [ 12:36 ب.ظ ] [ Nahid Rezai ]
.: Weblog Themes By Pichak :.

درباره وبلاگ


من معلم ابتدایی خلاق و منحصر به فردی هستم . حتی اگر همه ی مشکلات به من حمله کنند. به دلیل خلاق بودن ، امیدواری ، سرزندگی و شوقی که در خود دارم نه تنها خسته نمی شوم . بلکه بسیار شاد، فعال، اثر بخش، و با مثبت اندیشی در کلاس درس حاضر می شوم و فعالانه به تدریس ، یاد دادن و یاد گرفتن می پردازم . زیرا شغل من زیباترین ،ر هیجان ترین ، سرزنده ترین و معنی دار ترین شغل های عالم است . فراموش نکنید من معلم ابتدایی هستم و کار با دانش آموزان زیباترین و علمی ترین کار در عالم است.


من یک معلمم.
لحظه ای به دنیا آمدم که نخستین سوال بر زبان یک کودک جاری شد.
من تمام آن نام ها و چهره هایی هستم که نامشان و چهره شان از یاد رفته اما تاثیرشان نسل اندر نسل باقی مانده.
من تمام کسانی هستم که فضای زندگی مرا با حضور و عطر انسانیت خویش آذین بستند.....
من یک معلمم و از این بابت خدا را هر لحظه شکر می کنم.
و اما....این کمترین تلاش خود را تقدیم می کنم
به همه ی آنانی که با عشق شروع می کنند
و با مهربانی و صداقت زندگی می نمایند.
و با پاکی...... مگر این گونه بودن پایانی به دنبال دارد؟
و سخن پایانی این که:
ذهن ظرفی نیست كه باید پر شود،
بلكه آتشی است كه باید افروخته شود ...
با تشکر از تمامی معلمان زحمتکش که یاد و خاطری خوش در ذهن دانش آموزان خود می گذارند.
وبا عشق و تمام وجود خود به این امر مهم می پردازند حتی اگر در جایی دیده نشدی فقط برای رضای خدا و رضای دلت به این امر بپرداز آن زمان مطمئن باش که ثواب تمام زحمات و کارهایت را خداوند خواهد داد.

آخرین مطالب
لیست آخرین مطالب
آمار سایت
بازدیدهای امروز : نفر
بازدیدهای دیروز : نفر
كل بازدیدها : نفر
بازدید این ماه : نفر
بازدید ماه قبل : نفر
تعداد نویسندگان : عدد
كل مطالب : عدد
آخرین بروز رسانی :
امکانات وب
آپلود

ابزار های نایت اسکین ابزار هدایت به بالا آهنگ مترجم سایت
Google

در این وبلاگ
در كل اینترنت
کد جست و جوی گوگلگوگل ابزار پرش به بالا porbazdid
پربازدیدترین مطالب
>کد پربازدیدترین

پربازدیدترین مطالب

کد پربازدیدترین

www.web-abzar.ir-->
Google

در