تبلیغات
پایه اول تا ششم ابتدایی2- رضایی - آهن زودتر زنگ می زند یا آلومینیم؟ آب داخل یک لیوان در فضا یخ می زند یا به جوش می آید؟

پایه اول تا ششم ابتدایی2- رضایی - آهن زودتر زنگ می زند یا آلومینیم؟ آب داخل یک لیوان در فضا یخ می زند یا به جوش می آید؟

مطالب مهم آموزشی و تربیتی و نمونه سوالات مقطع ابتدایی ،مطالب ارزشیابی توصیفی برای معلمان گرامی

مطالب مهم آموزشی و تربیتی و نمونه سوالات مقطع ابتدایی ،مطالب ارزشیابی توصیفی برای معلمان گرامی

پایه اول تا ششم ابتدایی2- رضایی - آهن زودتر زنگ می زند یا آلومینیم؟ آب داخل یک لیوان در فضا یخ می زند یا به جوش می آید؟ مطالب مهم آموزشی و تربیتی و نمونه سوالات مقطع ابتدایی ،مطالب ارزشیابی توصیفی برای معلمان گرامی

آهن زودتر زنگ می زند یا آلومینیم؟ 

می دانیم كه از اثرات نا مطلوب اكسیژن بر روی بسیاری از مواد و عناصر پوسیدگی، فساد و زنگ زدن است. 
در پاسخ به سوال فوق باید گفت كه آلومینیم زودتر از آهن زنگ می زند اما این زنگ زدگی به رنگ بدنه ی خود آلومینیم است و پس از زنگ زدن لایه ای به عنوان عایق روی هسته ی آلومینیم را پوشانده و مانع از رسیدن اكسیژن به آن می شود، در حالی كه آهن دیرتر از آلومینیم زنگ می زند اما زنگ زدگی آن به صورت پوسته شدن است و رنگ نامطلوبی در برابر آهن دارد. 
پس بنابر این زنگ زدگی آلومینیم دارای اثرات مثبت و زنگ زدگی آهن اثری منفی و مخرب دارد و باید در این گونه موانع از انواع ضد زنگ ها استفاده كرد
برای دیدن بقیه مطالب به ادامه مطلب مراجعه کنید.

آب داخل یک لیوان در فضا یخ می زند یا به جوش می آید؟  

   اگر موقعیتی پیش بیاید که به یک پیک نیک در فضا بروید، برای آب یا نوشیدنی ای که به همراه می برید چه اتفاقی می افتد؟ پاسخ این است که زمانی که آب مایع را به فضا می برید مدت زیادی مایع نمی ماند. با این حساب کدام یک از این اتفاق ها برایش رخ می دهد: منجمد می شود و یا به جوش می آید و بخار می شود؟

برای فهمیدن پاسخ این پرسش باید به دو جنبه این قضیه فکر کنید. از یک طرف به فضای بسیار سردی فکر کنید که در حد زیر نقطه انجماد آب است. از سوی دیگر می دانیم که فضا خلأ است، بنابراین انتظار فشار پایین دارید که باعث می شود آب به جوش آید و بخار شود.

بنابراین در کمال تعجب آب داخل لیوان هم به جوش می آید و هم یخ می زند. درواقع اول به جوش می آید و سپس یخ می زند.

ما جواب این پرسش را به این دلیل می دانیم که فضانوردان وقتی در مأموریت اند در تماس با فضا هستند به همین دلیل با یک نمونه عملی سروکار داریم و آن هم ادرار فضانوردان است!

هنگامی که فضانوردان در فضا ادرار می کنند و آن را در فضا رها می سازند، ادرار به سرعت می جوشد و بخار می شود، بعد بلافاصله با تصعید یا متبلور شدن به طور مستقیم از گاز به جامد تبدیل می شود و در واقع به بلورهای ریز ادرار تبدیل می گردد.

یک فضانورد در همین رابطه می گوید:

هنگامی که فضانوردان در مأموریت هستند و ادرار می کنند و آن را به داخل فضا می ریزند، به شدت می جوشد. سپس بخار بلافاصله به حالت جامد در می آید (فرایندی که به عنوان تصعید شناخته می شود) و در پایان ابری از بلورهای بسیار ریز یخ زده به وجود خواهد آمد.

ادرار به طور کامل از آب نیست، با این حال ما انتظار داریم همین روندی که در رابطه با فضولات فضانوردان رخ می دهد برای یک لیوان آب هم پیش بیاید.

البته این را هم بگوییم که گرما و سرما در فضا معنی ندارد زیرا دما میزان حرکت مولکول ها است. اگر ما ماده نداشته باشیم، چنان که در خلأ چنین است، پس دما هم نداریم.

گرمایی که به به لیوان آب می رسد به این بستگی دارد که آیا در معرض نور خورشید و یا در تماس با سطح دیگری از این قبیل است و یا در تاریکی قرار دارد. در اعماق فضا، دمای یک شیء حدود 238- سانتی گراد یا 460 - فارنهایت یا 3 کلوین است که بسیار سرد است.

می توانید به آب بر روی زمین هم دقت کنید. آب در قله کوه بسیار آسان تر از سطح دریا به جوش می آید.


داستانک انگیزشی 

استادی در شروع کلاس درس لیوانی پراز آب به دست گرفت، آن را بالا گرفت که همه ببینند، سپس از شاگردان پرسید: " وزن این لیوان چقدر است؟ "
شاگردان جواب های مختلفی دادند: 50 گرم ، 100 گرم و..
استاد گفت: "من بدون وزن کردن نمی دانم دقیقا وزنش چقدر است اما سوال من این است اگر من این لیوان آب را چند دقیقه همین طور نگه دارم چه اتفاقی می افتد؟ " همه پاسخ دادند هیچ اتفاقی
استا پرسید:"حال اگر یک ساعت همین طور لیوان را نگه دارم چه اتفاقی می افتد؟" یکی از شاگردان گفت:"دستتان کم کم درد می گیرد"
استاد گفت:"حق با توست. حالا اگر یک روز این کار را انجام دهم چطور؟" شاگرد پاسخ داد دستانتان بی حس می شود، عضلاتتان به شدت تحت فشار قرار می گیرد و ممکن است کارتان به بیمارستان بکشد. و همه شاگردان خندیدند.
استاد گفت:" آیا در این مدت وزن لیوان تغییری می کند؟" همه پاسخ دادند خیر
استاد گفت: پس چه چیز باعث درد و فشار روی عضلات می شود؟ در عوض من چه کار کنم؟" شاگردان پاسخ دادند لیوان را زمین بگذارید.
استاد گفت:"دقیقا مشکلات هم همین طور است، اگر آن ها را چند دقیقه در ذهن نگه دارید، اشکالی ندارد ولی اگر مدت طولانی تری به آن ها فکر کنید، به درد خواهند آمد، اگر بیشتر نگهشان دارید، فلجتان می کند و دیگر قادر به انجام کاری نیستید."
فکر کردن به مشکلات زندگی مهم است اما مهم تر آن است که در پایان روز و پیش از خواب آن ها را زمین بگذارید. به این ترتیب تحت فشار قرار نمی گیرید و قادر خواهید بود از پس هر مسئله و چالشی بر بیایید

منتظر نظرات شما عزیزان در باره ی مطالب هستیم .

برچسب ها: آب داخل یک لیوان در فضا یخ می زند یا به جوش می آید؟، داستانک_انگیزشی، آهن زودتر زنگ می زند یا آلومینیم؟،  

تاریخ : 17 مهر 95 | 09:33 ب.ظ | نویسنده : Nahid Rezai | نظرات
.: Weblog Themes By Slide Skin:.